Share This Post

Journée d’identification Triathlon Québec

Rang Prénom Nom Âge Temps Club
1 Fabrice Arguin 14 0:04:25.70 Les Zéclairs de Nicolet
2 Léo Roy 14 0:04:40.82 Les Zéclairs de Nicolet
3 mathis larochelle 13 0:04:42.20 Club Espoir triathlon Gatineau
4 Jérémy Lajoie 13 0:04:48.13 Club de triathlon Rouge et Or
5 Loïc Poulin-Desjardins 13 0:04:55.72 Triomax de Drummondville
6 Benjamin ST-Pierre 14 0:04:56.85 Triomax de Drummondville
7 Zavier Pelchat 14 0:04:57.08 Triomax de Drummondville
8 Jean-Félix Pelletier 14 0:05:04.10 Club de triathlon Phoenix
9 Jean-Simon Chamberland 14 0:05:06.20 Capitale Triathlon
10 Frederick Racine 13 0:05:10.11 Club Jet Triathlon
11 Marc André Lachapelle 14 0:05:11.04 Club de triathlon Tri-o-Lacs
12 Raphaël Denault-Lemaire 13 0:05:12.16 Capitale Triathlon
13 Julien Forgues 14 0:05:13.72 Triathlon Rive Nord
14 Pier-Olivier poisson 14 0:05:17.80 Club de triathlon des Bois-Francs
15 Georges Boulanger 14 0:05:17.98 Club de triathlon Memprémagog
16 Laurent Tétreault 11 0:05:21.42 Triomax de Drummondville
17 Jasper Koszegi 11 0:05:22.07 Club de triathlon Tri-o-Lacs
18 Maxime Charron 13 0:05:24.78 Académie Ste-Thérèse
19 Philippe Lamontagne 14 0:05:25.55 Académie Ste-Thérèse
20 William Petit Lemay 14 0:05:31.04 Académie Ste-Thérèse
21 Charles Quevillon 13 0:05:31.22 Triathlon Rive Nord
22 Émile Tétreault 14 0:05:33.69 Triomax de Drummondville
23 Alexis boulanger 11 0:05:41.10 Triathlon Rive Nord
24 Cédric Simard 13 0:05:48.82 Club de triathlon Memprémagog
25 Simon Laperle 12 0:05:52.64 Club de triathlon Memprémagog
26 Adam Côté 12 0:05:53.63 Indépendant
27 Yoan Piché 16 0:05:54.13 Académie Ste-Thérèse
28 Hugo Robert 12 0:06:03.89 Indépendant
29 William Poirier 14 0:06:09.44 Club Jet Triathlon
30 Benjamin Proulx 13 0:06:18.63 Club de triathlon Memprémagog
31 Jules Despots 12 0:06:27.29 Club de triathlon Tri-o-Lacs
32 Thomas Langlois 12 0:06:27.49 Tribut Triathlon
33 Davide Fuoco 11 0:06:42.63 Indépendant

 

Rang Prénom Nom Âge Temps Club
1 Marie-Ange Hébert 14 0:05:05.15 Club de natation SAMAK
2 Noémie Beaulieu 13 0:05:14.38 Club Espoir triathlon Gatineau
3 Clara Normand 13 0:05:15.42 Club de triathlon Tri-o-Lacs
4 Sarah Hamel 14 0:05:17.85 Triomax de Drummondville
5 Ellie Ange Martel 13 0:05:19.54 Tribut Triathlon
6 Léane Dubuc 12 0:05:20.85 Triathlon Rive Nord
7 shelby lajeunesse 11 0:05:21.20 Tribut Triathlon
8 Ève Dubuc 14 0:05:22.76 Triathlon Rive Nord
9 Eve Grenier 14 0:05:22.98 Club de triathlon Rouge et Or
10 Janie Morin 14 0:05:23.79 Club de triathlon des Bois-Francs
11 Catherine DESCOMBES 13 0:05:24.76 Triathlon Rive Nord
12 Rose-Émanuelle Binette 13 0:05:24.98 Club de triathlon des Bois-Francs
13 Brianna Hébert 13 0:05:25.01 Espoir triathlon Gatineau
14 Rosalie Tremblay 12 0:05:27.57 Triathlon Rive Nord
15 Alyssa Le Méner 13 0:05:34.45 Club de triathlon Rouge et Or
16 Ève Tremblay 14 0:05:36.26 Club de triathlon Rouge et Or
17 Anne-France Boulé 13 0:05:37.83 Indépendante
18 noemie boulanger 13 0:05:37.88 Triathlon Rive Nord
19 Mélina St-Louis 12 0:05:41.88 Tribut Triathlon
20 Liliane Quevillon 11 0:05:44.07 Triathlon Rive Nord
21 Léa Boucher 12 0:05:44.23 Tribut Triathlon
22 Noemie Fradette 14 0:05:51.01 Espoir triathlon Gatineau
23 Alice Brochu 14 0:05:52.30 Club de triathlon Tri-o-Lacs
24 Roxane Gagnon 14 0:05:53.22 Académie Ste-Thérèse
25 Maïka St-Pierre 11 0:06:04.51 Indéependante
26 Raphaelle Rivard 14 0:06:07.98 Triomax de Drummondville
27 Mia Lagueux 12 0:06:12.26 Memprémagog
28 Stephanie Le Bolloch 14 0:06:12.49 Memprémagog
29 Laura Bilodeau 13 0:06:15.22 Capitale Triathlon
30 Megan Gauvin 14 0:06:43.29 Indéependante
31 Sophie Leclerc 14 0:06:48.24 Club de triathlon Tri-o-Lacs
32 Leah Lagueux 14 0:06:49.63 Memprémagog

 

Rang Prénom Nom Age Temps Club
1 Alexis Lepage 22 0:09:15.98 Club de triathlon Rouge et Or
2 Charles Paquet 19 0:09:16.26 Club de triathlon Rouge et Or
3 Jeremie Martin 18 0:09:25.32 Club de natation SAMAK
4 Laurent Durivage 16 0:09:34.80 Indépendant
5 Zed Roy 16 0:09:42.88 Orange Triathlon
6 Edmond Roy 17 0:09:49.39 Les Zéclairs de Nicolet
7 Jean-Christophe Veilleux 19 0:09:50.67 Club de natation SAMAK
8 Félix Plourde-Couture 17 0:09:51.99 Trimégo
9 Samuel Côté 17 0:10:03.35 Club Trifort
10 Félix Quirion 15 0:10:04.57 Memprémagog
11 Antoine Poirier 17 0:10:06.67 Club Jet Triathlon
12 xavier plouffe 18 0:10:06.91 Les Taureaux de Gatineau
13 Alexis Denault-Lemaire 16 0:10:09.44 Capitale Triathlon
14 Émile Morin 17 0:10:14.92 Club de triathlon Rouge et Or
15 Cédric Lafond 16 0:10:20.46 Memprémagog
16 Rémi Poirier 17 0:10:22.48 Club Jet Triathlon
17 Matthew Le Bolloch 18 0:10:24.51 Memprémagog
18 Dominique Doyon 18 0:10:29.01 Club de triathlon Rouge et Or
19 Thomas Bilodeau 16 0:10:35.57 Capitale Triathlon
20 Olivier Baril 16 0:10:47.51 L’échappée
21 Jasmin Bellerive 15 0:10:59.95 Tribut Triathlon
22 Nathaniel Belley 15 0:11:09.30 Espoir triathlon Gatineau
23 Théo Manric 15 0:11:10.16 Memprémagog
24 Michaël Simard 15 0:11:11.38 Memprémagog
25 Christophe Gagnon 15 0:11:39.19 Memprémagog
26 Antoine Crête 15 0:11:50.52 Memprémagog
27 William Lagace 15 0:12:04.32 Club de triathlon Rouge et Or
28 Thomas Miller 16 0:12:08.88 Espoir triathlon Gatineau
29 Michael Crevier 16 0:12:19.88 Club Jet Triathlon
30 Luke Fisher 15 0:12:48.08 Tri-O-Lacs Vaudreuil-Soulanges
31 Gabriel Blain 15 0:15:22.76 Triathlon Rive Nord

 

Rang Prénom Nom Âge Temps Club
1 Laurie-Anne Rivard 16 0:10:38.48 Triomax de Drummondville
2 Teagan Shapansky 15 0:10:57.82 Tri-O-Lacs Vaudreuil-Soulanges
3 Claudelle Dumas 15 0:11:03.19 Club de triathlon Les Tricéphales
4 Viviane Azzaria 15 0:11:17.26 Club de triathlon Rouge et Or
5 Ann-Sophie Chalifoux 18 0:11:19.72 Club de natation Mégophias
6 Ariane Lalancette 16 0:11:29.79 Capitale Triathlon
7 Alexandrine Coursol 15 0:11:46.88 Tribut Triathlon
8 Tryscia Héroux-Pinsonnault 15 0:11:52.63 Les Zéclairs de Nicolet
9 Émie Houle 15 0:11:53.11 Club Jet Triathlon
10 Arielle Poulin-Desjardins 15 0:11:55.63 Triomax de Drummondville
11 camille bussieres-paquet 19 0:11:56.55 Club de triathlon Rouge et Or
12 Stephanie Corbeil 18 0:11:58.27 Triathlon Rive Nord
13 Catherine Schoettner 15 0:12:07.19 Triomax de Drummondville
14 Matisse Vaillancourt 16 0:12:10.72 Club de triathlon des Bois-Francs
15 Emmanuelle Sévigny 16 0:12:18.32 Club de triathlon Rouge et Or
16 Laurianne Heynemand 15 0:12:20.83 Club Jet Triathlon
17 Dorothée Chouinard 16 0:12:21.67 Tri-O-Lacs Vaudreuil-Soulanges
18 maude plouffe 15 0:12:41.29 Club Espoir triathlon Gatineau
19 sandrine daoust 15 0:12:48.24 Triathlon Rive Nord
20 Ariane Grenon 17 0:12:59.42 Club Jet Triathlon
21 Florence Denis 16 0:13:06.10 Triathlon Rive Nord
22 Subranni Danaé 15 0:13:08.51 Club Jet Triathlon
23 Vanessa Le Bolloch 15 0:13:11.66 Memprémagog
24 Lauriane Lamothe 15 0:13:55.13 Triomax de Drummondville
25 Léa Tardif 15 0:14:03.39 Club de triathlon Rouge et Or
26 Heidi Roberge 15 0:14:23.85 Club de natation SAMAK
27 Daphnée Soules 18 0:14:35.73 Triathlon Rive Nord

 

Rang Prénom Nom Âge 100 200 300 400
1 Benjamin St-Pierre 14 01:10 02:25 03:41 04:56
2 Jean-Simon Chamberland 14 01:09 02:26 03:44 05:06
3 Émile Tétreault 14 01:12 02:32 03:52 05:10
4 Zavier Pelchat 14 01:12 02:32 03:53 05:13
5 Fabrice Arguin 14 01:11 02:31 03:52 05:14
6 Léo Roy 14 01:13 02:34 03:56 05:16
7 William Petit Lemay 14 01:14 02:25 03:57 05:18
8 Jérémy Lajoie 13 01:17 02:39 04:01 05:19
9 Loïc Poulin-Desjardins 13 01:15 02:36 03:58 05:19
10 Marc André Lachapelle 14 01:13 02:37 04:04 05:24
11 Thomas Langlois 12 01:15 02:39 04:03 05:28
12 Philippe Lamontagne 14 01:18 02:44 04:11 05:37
13 Raphaël Denault-Lemaire 13 01:17 02:44 04:57 05:38
14 Jean-Félix Pelletier 14 01:19 02:46 04:17 05:46
15 Laurent Tétreault 11 01:22 02:51 04:21 05:52
16 mathis larochelle 13 01:22 02:54 04:27 05:55
17 Jasper Koszegi 11 01:25 03:01 04:36 06:09
18 Maxime Charron 13 01:28 03:01 04:36 06:13
19 julien forgues 14 01:27 02:59 04:37 06:14
20 Yoan Piché 14 01:27 03:00 04:35 06:14
21 Pier-Olivier poisson 14 01:26 03:04 04:43 06:16
22 Cédric Simard 13 01:23 03:00 04:40 06:18
23 Charles Quevillon 13 01:28 03:06 04:44 06:20
24 Georges Boulanger 14 01:23 03:03 04:46 06:23
25 Simon Laperle 12 01:27 03:05 04:44 06:25
26 Davide Fuoco 11 01:32 03:11 04:51 06:27
27 William Poirier 14 01:32 03:15 05:01 06:42
28 Frederick Racine 13 01:36 03:19 05:03 06:47
29 alexis boulanger 11 01:37 03:25 05:14 07:01
30 Jules Despots 12 01:38 03:27 05:18 07:01
31 Benjamin Proulx 13 01:35 03:27 05:20 07:05
32 Adam Côté 12 01:45 03:47 05:50 07:46
Rang Prénom Nom Âge 100 200 300 400
1 Raphaelle Rivard 14 01:19 02:43 04:07 05:30
2 Ève Dubuc 14 01:18 02:42 04:08 05:33
3 Laura Bilodeau 13 01:16 02:42 04:09 05:34
4 Sophie Leclerc 14 01:20 02:46 04:11 05:34
5 Noemie Fradette 14 01:21 02:46 04:13 05:39
6 Anne-France Boule 13 01:19 02:47 04:14 05:40
7 Léane Dubuc 12 01:21 02:47 04:14 05:41
8 Mélina ST-Louis 12 01:22 02:53 04:20 05:43
9 Roxane Gagnon 14 01:24 02:52 04:21 05:45
10 Clara Normand 13 01:22 02:49 04:17 05:46
11 Rose-Émanuelle Binette 13 01:19 02:48 04:19 05:48
12 Chloé Malo 12 01:23 02:52 04:21 05:48
13 Ellie Ange Martel 13 01:21 02:51 04:22 05:48
14 Sarah Hamel 14 01:22 02:52 04:22 05:50
15 Noémie Beaulieu 13 01:24 02:54 04:24 05:51
16 Janie Morin 14 01:24 02:54 04:25 05:54
17 Leah Lagueux 14 01:23 02:52 04:24 05:54
18 Catherine DESCOMBES 13 01:25 02:55 04:25 05:55
19 Anne Poirier 14 01:24 02:55 04:27 05:55
20 Eve Grenier 14 01:22 02:54 04:26 05:56
21 shelby lajeunesse 11 01:23 02:52 04:24 05:56
22 Megan Gauvin 14 01:22 02:53 04:26 05:57
23 Alice Brochu 14 01:25 02:57 04:29 05:59
24 Mia Lagueux 12 01:30 03:06 04:43 06:13
25 Ève Tremblay 14 01:28 03:04 04:42 06:16
26 Maïka St-Pierre 11 01:31 03:08 04:46 06:21
27 Brianna Hébert 13 01:28 03:05 04:45 06:21
28 Stephanie Le Bolloch 14 01:30 03:09 04:46 06:24
29 Elizabeth Rooney 14 01:31 03:13 04:57 06:38
30 Léa Boucher 12 01:35 03:20 05:06 06:45
31 Rosalie Tremblay 12 01:34 03:16 05:00 06:45
32 Noémie Boulanger 13 01:32 03:16 05:02 06:48
33 Charlotte Bourdeau 13 01:35 03:22 05:10 06:55
34 Alyssa Le Méner 13 01:39 03:34 05:30 07:22
Rang Prénom Nom Âge 100 200 300 400
1 Alexis Lepage 22 01:01,2 02:08,1 03:15,1 04:20,8
2 Edmond Roy 17 01:05,9 02:16,6 03:28,8 04:41,5
3 Charles Paquet 19 01:09,8 02:22,4 03:35,0 04:46,7
4 Félix Plourde-Couture 17 01:07,3 02:21,0 03:35,1 04:47,3
5 Zed Roy 16 01:08,1 02:21,8 03:35,1 04:48,9
6 Rémi Poirier 17 01:08,6 02:22,9 03:38,3 04:51,4
7 Antoine Poirier 17 01:08,4 02:22,9 03:39,2 04:53,0
8 Michaël Simard 15 01:09,8 02:25,9 03:42,8 04:57,3
9 Dominique Doyon 18 01:08,0 02:23,5 03:40,3 04:57,4
10 Jeremie Martin 18 01:10,8 02:26,2 03:41,9 04:59,3
11 Nicolas Harvey 15 01:10,4 02:27,2 03:44,6 05:00,8
12 Laurent Durivage 16 01:09,8 02:27,6 03:46,2 05:03,3
13 Philippe Quevillon 15 01:11,1 02:27,9 03:46,9 05:05,1
14 Émile Morin 17 01:12,8 02:30,8 03:49,0 05:07,3
15 Thomas Bilodeau 16 01:12,7 02:30,2 03:49,7 05:07,6
16 Jean-Christophe Veilleux 19 01:12,9 02:31,6 03:52,6 05:11,8
17 Matthew Le Bolloch 18 01:12,7 02:32,0 03:52,5 05:11,9
18 William Lagace 15 01:13,2 02:32,2 03:53,1 05:12,8
19 Nathaniel Belley 15 01:12,9 02:32,9 03:54,1 05:13,0
20 Cédric Beaulieu 15 01:14,6 02:24,0 03:55,4 05:14,5
21 Félix Quirion 15 01:10,9 02:30,5 03:53,6 05:16,0
22 Xavier Plouffe 18 01:13,6 02:34,5 03:58,4 05:19,7
23 Alexis Denault-Lemaire 16 01:13,4 02:36,0 03:59,2 05:22,1
24 Jonathan Lajoie 17 01:12,6 02:35,3 03:59,0 05:23,5
25 Samuel Côté 17 01:16,6 02:41,2 04:08,0 05:33,5
26 Luke Fisher 15 01:16,0 02:42,5 04:10,3 05:36,5
27 Thomas Miller 16 01:21,5 02:51,1 04:20,6 05:48,8
28 Antoine Crête 15 01:23,6 02:57,6 04:34,5 06:05,3
29 Michael Crevier 16 01:23,0 02:58,8 04:33,0 06:11,2
30 Théo Manric 15 01:23,9 02:59,6 04:40,3 06:17,8
31 Loïc Demarbre 15 01:28,3 03:06,4 04:48,4 06:27,7
32 Jasmin Bellerive 15 01:28,1 03:07,9 04:49,8 06:31,7
33 Gabriel Blain 15 01:33,6 03:15,5 04:59,2 06:37,2
34 Olivier Baril 16 01:33,9 00:00 00:00 07:05,1
35 Cédric Lafond 16 01:40,5 03:36,1 05:36,5 07:37,0
Rang Prénom Nom Âge 100 200 300 400
1 Kamille Larocque 16 01:10,7 02:26,6 03:43,1 04:59,6
2 Marie-Ange Hébert 14 01:11,6 02:28,8 03:46,4 05:00,4
3 Alexandrine Coursol 15 01:11,8 02:28,6 03:46,0 05:02,6
4 Heidi Roberge 15 01:11,2 02:29,4 03:49,2 05:02,7
5 Megan Wall 18 01:10,3 02:28,3 03:47,5 05:04,9
6 Claudelle Dumas 15 01:12,6 02:32,6 03:52,4 05:12,1
7 Camille Bussieres-Paquet 19 01:14,7 02:32,8 03:53,0 05:13,4
8 Dorothée Chouinard 16 01:13,3 02:33,2 03:53,5 05:13,9
9 Ann-Sophie Chalifoux 18 01:13,6 02:42,3 03:53,8 05:15,1
10 Anaïs Martin 16 01:17,5 02:38,2 03:59,2 05:16,4
11 Maude Plouffe 15 01:13,1 02:37,4 03:56,7 05:16,8
12 Émie Houle 15 01:17,5 02:38,6 03:59,1 05:17,5
13 Élizabeth Lemieux 15 01:15,3 02:24,7 03:55,5 05:18,4
14 Ariane Lalancette 16 01:18,0 02:40,9 04:01,8 05:19,9
15 Emmanuelle Sévigny 16 01:16,1 02:37,9 04:01,4 05:23,9
16 Catherine Schoettner 15 01:19,6 02:42,4 04:05,2 05:26,8
17 Teagan Shapansky 15 01:17,8 02:41,3 04:04,9 05:27,8
18 Laurianne Heynemand 15 01:15,7 02:38,3 04:03,7 05:27,9
19 Florence Denis 16 01:18,0 02:41,7 04:04,6 05:28,7
20 Laurence Guay 15 01:17,1 02:40,8 04:06,1 05:32,4
21 Daphnée Soules 18 01:19,0 02:45,4 04:12,6 05:39,0
22 Vanessa Le Bolloch 15 01:22,8 02:51,5 04:20,5 05:47,3
23 Arielle Poulin-Desjardins 15 01:24,1 02:54,7 05:54,7
24 Matisse Vaillancourt 16 01:23,9 02:55,7 04:27,1 05:56,4
25 Tryscia Héroux-Pinsonnault 15 01:24,1 02:54,7 04:28,6 05:56,6
26 Jasmine Poulin-Desjardins 17 01:24,6 02:56,0 04:27,4 05:56,9
27 Sandrine Daoust 15 01:24,1 02:55,0 04:27,7 05:57,4
28 Lauriane Lamothe 15 01:25,3 02:56,2 04:28,6 05:57,7
29 Stephanie Corbeil 18 01:23,7 02:54,9 04:27,5 05:59,6
30 Léa Tardif 15 01:22,8 02:54,6 04:28,6 05:59,7
31 Subranni Danaé 15 01:24,3 02:57,0 04:31,5 06:03,4
32 Ariane Grenon 17 01:36,0 03:25,4 05:15,0 07:01,3
33 Viviane Azzaria 15 01:48,5 03:48,9 05:48,8 07:46,4

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Bitnami